fa

یو پی اس یا ژنراتور

28 تیر 1402

یو پی اس یا ژنراتور کدام بهتر است؟
ما برخی از تفاوت های کلیدی بین یوپی اس و ژنراتور را بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهترین است!

  1. منبع تغذیه پشتیبان

یو پی اس در مقایسه با ژنراتورها منبع تغذیه متفاوتی دارد. منبع تغذیه برای هر کدام مجزا می باشد. یو پی اس با باتری کار می کند که به تعداد دفعات محدود شارژ می شود. هر زمان که برق شهر قطع شود، یو پی اس بلافاصله و بدون معطلی جایگزین آن می شود.
از طرف دیگر، یک ژنراتور به طور بسیار متفاوتی تغذیه می شود. برخلاف یو پی اس، یک ژنراتور در عرض چند دقیقه قطعی برق را برطرف می کند و بلافاصله روشن نمی شود. علاوه بر این، ژنراتورها با گازوئیل، گاز طبیعی و غیره تغذیه می شوند، در حالی که یو پی اس مبتنی بر باتری است.

  1. کاربرد متفاوت یو پی اس و ژنراتور

هر دوی این دستگاه ها برای استفاده به عنوان پشتیبان برق طراحی شده اند. با این حال، آنها عملکردهای متفاوتی دارند و اهداف متفاوتی را انجام می دهند.
همانطور که قبلا ذکر شد، یو پی اس به محض قطع شدن برق شروع به کار می کند. معمولاً برای وسایل/تجهیزات الکتریکی که به توان کمتری نیاز دارند (همچنین برای مدت زمان کوتاه‌تر) استفاده می‌شود. از سوی دیگر، ژنراتورها برای تغذیه چندین دستگاه الکتریکی که به توان بالاتری نیاز دارند، طراحی شده اند. به همین دلیل است که تعداد ژنراتورها بیشتر است

  1. هزینه تمام شده

ژنراتورها گرانتر از یو پی اس های تجاری و ارزان تر از یو پی اس های صنعتی هستند. قیمت هر دستگاه با توجه به اندازه و امکانات آن متفاوت است.
قیمت یو پی اس بسته به اندازه و ظرفیت آن و باتری پشتیبان متصل به آن ممکن است متفاوت باشد. همین را می توان در مورد ژنراتورها نیز گفت. ژنراتورهای کوچکتر ممکن است در خانوارهای مسکونی استفاده شوند، با این حال، ژنراتورهای بزرگتر (همچنین گرانتر) معمولاً برای استفاده تجاری و صنعتی مورد نیاز هستند.

  1. اختلال صدا

نیازی به گفتن نیست که ژنراتورها صدای کافی برای ایجاد اختلالات صوتی و ارتعاشی تولید می کنند. این یکی از واضح ترین دلایلی است که مردم ترجیح می دهند به جای ژنراتور، یو پی اس بخرند.
استفاده از ژنراتورها در دفاتر و سایر مکان‌های کاری راحت‌تر است، زیرا می‌توان آنها را در اتاق‌ها یا مناطق جداگانه‌ای نگهداری کرد که صدا در سرتاسر ساختمان پخش نمی‌شود. یو پی اس به دلیل عملکرد بی صدا و پشتیبان گیری برق خودکار، در مکان های معمولی ترجیح داده می شود.

  1. تأثیر بر محیط زیست

ژنراتورها علاوه بر اختلالات پرهزینه، برای محیط زیست نیز مضر هستند. آنها گازهای مضری را وارد اتمسفر می کنند که نه تنها برای محیط زیست مضر هستند بلکه در صورت استنشاق، بسیار خطرناک هستند. اگر گازها در داخل خانه یا محیط بسته جمع شوند، می توانند کشنده باشند.

  1. مدت زمان پشتیبانی

هنگامی که برق قطع می شود، یک یو پی اس عمدتا استفاده می شود تا زمان کافی برای خاموش کردن دستگاه های مهم و ذخیره داده ها در اختیار شما قرار دهد. بنابراین به طور معمول زمان پشتیبانی در یو پی اسهای نیمه صنعتی و تجاری چند دقیقه (معمولا کمتر از 30 دقیقه) است.
 با این حال، هنگام اتصال یو پی اس به باتری پشتیبان بزرگتر(بیشتر در کاربردهای صنعتی)، زمانپشتیبانی همچنان می تواند طولانی تر شود. هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، زمان پشتیبانی طولانی تر خواهد بود. یک ژنراتور منبع تغذیه پشتیبان طولانی را فراهم می کند، که می تواند برای روزها برق را تامین کند.

  1. کیفیت برق

یک یو پی اس و یا اینورتر منبع تغذیه پایدار و همچنین محافظت از دستگاه های متصل در برابر نوسانات برق و اختلالات را فراهم می کند. اما، توان خروجی یک ژنراتور معمولاً ممکن است با تغییرات ولتاژ و فرکانس همراه باشد که می‌تواند برای تامین انرژی دستگاه‌های حساس کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

  1. فضای ساختمان

بیشتر ژنراتورهای تجاری به فضای مخصوص به خود نیاز دارند، چه در یک اتاق مخصوص ساخته شده یا در امتداد محیط بیرونی ساختمان. برای دفاتری که دارای ساختمان مرتفعی است، داشتن ژنراتور معمولاً مورد پسند نیست. اگرساختمان ژنراتور خود را نداشته باشد، پیاده سازی یک یا چند واحد UPS ساده ترین راه حل است. بسیاری از دفاتر به سادگی به پانزده دقیقه زمان نیاز دارند تا کامپیوترها را در صورت قطع برق خاموش کنند و یک یو پی اس استاندارد این امکان را به آنها می دهد.

  1. زمان انتقال

هنگامی که یک یو پی اس قطعی برق را تشخیص می دهد، می تواند به طور خودکار به برق باتری وصل شود و زمان انتقال معمولی تنها چند میلی ثانیه است که به شما یک منبع تغذیه بدون وقفه می دهد. علاوه بر این، یو پی اس با تبدیل دوگانه آنلاین حتی می تواند زمان انتقال صفررا نیز به دست آورد. بنابراین، عملکرد بدون تاخیر آن تضمین شده است. یک ژنراتور معمولاً برای راه اندازی زمان می برد که می تواند چند ثانیه یا چند دقیقه باشد. بنابراین، قبل از اینکه ژنراتور تغذیه توان را در دست بگیرد، یک شکاف در تامین توان مصرف کننده ها وجود خواهد داشت.
ترکیب رایج برای راه حل های قدرت پشتیبان طولانی
ژنراتور + یو پی اس
یک ژنراتور می تواند با یک سیستم UPS کار کند تا مکمل یکدیگر باشند و تداوم برق را طولانی تر کنند. به طور معمول، در هنگام قطع برق، یک ژنراتور شروع به کار می کند و در طول این زمان خاموشی، یک یو پی اس به عنوان یک پل عمل می کند و به برق باتری وصل می شود تا دستگاه های متصل را تا زمانی که ژنراتور روشن شود کار کند. علاوه بر این، UPS نقش کلیدی در کیفیت برق ایفا می کند و در هنگام استفاده از ژنراتور برای تامین برق پشتیبان ضروری است. برخی از سیستم های یو پی اس می توانند تغییرات ولتاژ و فرکانس تولید شده توسط ژنراتور را تنظیم کرده و برق پایدار و ثابتی را برای دستگاه های حساس فراهم کنند. انواع مختلف یو پی اس اصول کار متفاوتی دارند، اگرچه ممکن است با ژنراتورها سازگار باشند، توصیه می شود یک یو پی اس با قابلیت دوبار تبدیل آنلاین برای ژنراتور پشتیبان انتخاب کنید، بنابراین UPS می تواند بدون تغییر به حالت باتری، برق ناپایدار را فیلتر کند و با حفظ عمر باتری، انرژی پاک را ارائه دهد.